Growatt SPF6000ES + 16kwh LiFePo4 Battery Bundle
Hybrid Inverter
SPF6000 - 2 YEAR WARRANTY 2 MPPTS 6000W Inverter Dual independent MPPT charge controllers (2 x 4000W max)With Growatt we advise under rating the MPPTs
LiFePO4 Battery
Description
Growatt SPF 6000 Off-Grid Inverter – 6kW, 48V
  • Rated Power: 6kW pure sine wave output
  • Battery Voltage: 48V DC
  • MPPT Solar Input: 120–450V DC, dual trackers for flexible PV configuration
  • Max PV Input Power: 6kW
  • Parallel Capability: Up to 6 units for expanded capacity
  • AC/Generator Input: Automatic transfer switch for seamless backup power
  • Applications: Off-grid homes, backup power, rural installations, workshops
Warranty: 2 years (manufacturer)
LiFePo4 16KWh Off-Grid Battery: High Performance, Value & Longevity
Why Choose This Battery?
Ideal For
LiFePO4 Lithium Battery Pack Spec
Model NoRated 16Kwh
Nominal Parameters
Voltage51.2V
Capacity314Ah
Energy16Kwh Rated Capacity
Dimensions (L*W*H)750mm x 439mm x 252mm
Weight110kg
Basic Parameters
Potential Lifespan (25℃)10+ Years of daily use at
(recommended 0.2C or less ≈25°C)
Life cycles (80%DOD, 25℃)8000 times
Operation temperature0℃ to 55℃
Charging temperature5℃ to 45℃
Enclosure protection ratingIP21
Electrical Parameters
Operation voltage46-58.4v DC
Max.charging voltage58.4v DC
Max.charging and discharging current157A Limit (300A for 15 Seconds)